28 Mar 2011

Tiesības un pienākumi?

Pēdējā pusotra gada laikā, kad aktīvi iesaistījos studentu pašpārvaldē vārds tiesības tur figurē vairāk nekā bieži, jo studentu pašpārvaldēm ir daudz un dažādas tiesības, ko tās var izmantot, jo tas ir atrunāts likumā. Un ja jau kāds ir piešķīris tiesības, tad neskatoties ne uz kādiem apstākļiem, vajag arī cīnīties par tiesību ievērošanu. Manuprāt, diemžēl tiesību jēdziens tiek nedaudz pārprasts, jo tas tiek pārāk bieži saprasts, kā kaut kas obligāts, kam ir jāizpildās, nevis kā iespēja, ko likums piedāvā un kura izpildi var prasīt gadījumos, kad tas palīdz, nevis visos gadījumos.
Taču vēl dīvaināks ir tiesību un pienākumu kombinējums. Pašpārvaldes ir organizācijas, kurām patiesībā ir piešķirti pienākumi pārstāvēt studentu intereses un, lai labāk to varētu izdarīt, tiek piešķirtas tiesības, ko var īstenot, lai to izdarīt. Bet vai kādam interesē īstenot to, kas ir visu tiesību pamatā? Kāda gan jēga īstenot pienākumus, kas rada tiesības, ja var vienkārši sist dūri galdā un prasīt tikai tiesības?
Kāpēc man liekas, ka pienākumi tiek ignorēti? Pagājušajā gadā vērsos LU SP ar iesniegumu grozīt SPP nolikumu, jo uzskatīju, ka tur nav precīzi atrunāti visi jautājumi. LU SP saprotami ir pienākums to izskatīt un arī atbilstoši rīkoties. Bet vai pienākums rīkoties tika pārāk īstenots? Laikam jau nē, jo tas viss lēnām kaut kur pazuda. Ja pats neēsi klāt un nevirzi, tad pienākums virzīt pazūd.
Vai tad vairs ir jēga vērsties pie Tavu tiesību pārstāvjiem, ja viņiem tas pārāk nesaista, bet saista tikai īstenot tiesības, ko viņi iegūst šķietami pārstāvot Tavas tiesības?

Cerams, ka tiesību tendence tomēr neturpinās dominēt par pienākumiem, kas ir visu tiesību pamatā.

Subscribe to Komentāri

Ir 2 komentāri! “Tiesības un pienākumi?”

 1. Kas ir SPP nolikums, un ko tu vēlējies mainīt?

   

  Artis

 2. SPP – Studiju Programmu Padomes. Katrai studiju programmai ir sava sava padome un tās ievēlēšanu reglamentē minētais nolikums. Problēmas var rasties gadījumos, kad studiju programmu realizē vairāk kā viena fakultāte, jo šādos gadījumos netiek reglamentēts, kura studējošo pašpārvalde izvirza pārstāvjus. Attiecībā uz fakultātēm tas ir reglementāts, jo tiek noteikta fakultātes dome, kas apstiprina padomes sastāvu. Datorzinātņu studiju programmas padomē šāda nepilnība tobrīd arī bija, jo vienu no pārstāvjiem deleģēja tobrīd vēl PPF SP, kurā pasniedza vienu programmu saistītu ar datoriem. Lieki teikt, ka pēc vairāk kā pusgada, kad vajadzēja kaut ko noskaidrot par deleģēto pārstāvi, tad PPMF SP neko par viņu nevarēja atbildēt.

  Pēc šī starpgadījuma man radās pārdomas par to, vai studenti pie pašpārvaldēm ar dažādiem jautājumiem nevēršas tāpēc, ka studentiem nav nekādu ierosinājumu, vai arī drīzāk tāpēc, ka tas ir lieki iztērēts laiks, jo ierosinājumi tiks vienkārši kaut kur pazaudēti.

   

  martins

Ir ko teikt? Pasaki!

Sakāmais:


2 × 7 =