17 Feb 2011

Apmeklētie pasākumi

Pēdējās dažās dienās esmu pamanījies apmeklēt dažādus pasākumus. Ieguvis dažādas atziņas, kā arī ticis pie pozitīviem iespaidiem.

Intelektuālais filmu vakars

Juristu pašpārvalde organizētajā filmu vakarā ne tik ļoti piesaistīja filma, kas jau kaut kad pasen bija redzēta, bet personas, kas piedalījās diskusijā pēc filmas. Patiesībā jau tikai viena personība – Šķēles kungs. Lai arī daudzi par Šķēli izsakās ne pozitīvi, tomēr es vērtēju Šķēli ļoti augsti, galvenokārt tāpēc, ka ir grūti apšaubīt piemītošo inteliģenci. Tāpēc izvēlējos klātienē paklausīties vienu no, manuprāt, top cilvēkiem Latvijā.

Pati diskusija? Nekas pārsteidzošs jau tur nebija. Varēja vienkārši paskatīties, ko un kā katrs māk pastāstīt. Kādas interesantas domas spēj izteikt. Profesors jau kā profesors – ka valstij vajadzētu nodrošināt cilvēka cienīgu dzīvi. Skaidrs, ka katrs cilvēks pats sev nodrošina cilvēka cienīgu dzīvi. Ja tu kārtīgi raujies, tad arī izcīnīsi sev cilvēka cienīgu dzīvi, ko arī uzsvēra Šķēle.
Interesanti bija arī viedokļi par nodokļiem. Labākais bija – ka nav nodokļi jau by default ir negodīgi. Skaidrs, ka to rezultāts bieži vien sanāk atņemt labākajiem, lai palīdzētu sliktākajiem, bet vai tas motivē sliktākos censties? Tāpat kā progresīvais nodoklis arī ir stipri apšaubāms – kāpēc no tiem, kas grib pelnīt un strādāt vairāk būtu jāatņem vairāk? Kā Šķēle teica, ka ceļas pusseptiņos no rīta un gulēt iet ap pusnakti. Kāpēc tad viņam vajadzētu maksāt nodokļos proporcionāli vairāk par to, kas strādā dienā tikai 8 stundas? Tad jau varbūt vajadzētu ieviest, ka par virsstundām ir jāmaksā mazāki nodokļi? (Lai gan to būtu grūti kontrolēt, jo pieļauju, ka būtu pietiekami daudz, kas to varētu gribēt izmantot, lai samazinātu nodokļus).
Tāpat man diskusija lika nedaudz aizdomāties par to, kas tad runā parasti par prombraucējiem? Vai tie bieži vien nav cilvēki, kas ir te Latvijā un pat pārlieku netaisās braukt prom? Kur tad ir to aizbraucēju laimes stāsti par to, ka citur tā zāle patiešām ir zaļāka? Skaidrs, ka nekas zaļāks jau citur nav. Es pārlieku negribētu braukt prom, jo zinu, ka šeit ir mana dzimtene un te viss var būt labi, ja tiktu pielikts darbs. Bet kur tad mums ir tie cilvēki, kas vēlas pielikt nopietnu darbu, lai mainītu lietas? Skaidrs, ka pārmaiņas prasa smagu darbus vispirms un rezultāts jau būs tikai pēc tam.
Skaidrs, ka shēmotāji būs vienmēr. Tāpat arī visi robi sistēmā būs grūti aizlāpāmi, lai shēmotājus varētu noķert un sodīt. Turklāt, vilinājums shēmot jau būs vienmēr – shēmas ļauj labi pacelties.

Klimata izmaiņas

Nākamajā dienā paklausījos arī Ričardsones kundzes uzstāšanos par klimata izmaiņām un Dānijas iespējām energo neatkarībā.

Var palasīt arī strukturētu aprakstu Appollo. Bet nu man gan rodas pārliecība, ka vides zinātniekiem pašiem ir tikai neliela nojausma, kas un kāpēc notiks, var notikt. Skatoties uz grafiku par pasaules temperatūras vēsturi varēja redzēt ļoti straujas izmaiņas. Es varētu piekrist, ka cilvēku darbība noteikti ietekmē klimatu, taču ir vēl kaut kādi apstākļi, kas to var stipri ietekmēt. Skaidrs, ka cilvēka darbība ir jāierobežo, bet būtu vēlams saprast kādos virzienos un kāpēc jāierobežo globālākā mērogā.
Tāpat arī ir interesanti paskatīties uz visiem grafikiem par dažādām prognozēm. Ok, attīstītākās valstis sāks ieviest dažādus zaļās enerģijas veidus, bet kas notiks ar mazāk attīstītajām? Skaidrs, ka tur būs problēmas ar pāreju uz modernāku enerģiju. Manuprāt, tas arī būs galvenais problēmas cēlonis – nepietiekami līdzekļi, lai spētu modernizēties un pielāgoties klimata izmaiņām, pieaugošajam pieprasījumam. Diez vai tas paliks bez sekām. Ok, sākotnēji nabadzība būs valstu iekšējā neapmierinātība, iekšpolitiski kari, bet vienā brīdī situācija var mainīties, ka notiek konsolidācija, lai nabadzība spētu cīnīties pret bagātību globālākā mērogā.
Tāpat man liekas, ka drīz varētu mainīties režīms Irānā, jo tā apdraud Tuvo austrumu reģionu un tur esošos naftas krājumus. Skaidrs, ka ASV jau ar iepriekšējo gājienu spēja savā ziņā pārņemt pietiekami labus naftas krājumus Irākā. Un diez vai ASV tik drīz pametīs Irāku, jo roka uz naftas plūsmas jau jātur. Tāpat tie man liekas jau ir paspējuši noslēgt arī dažādus kontraktus par Irākas atjaunošanu, par ko pretī savāks naftu. Gan jau Irānā režīms tiks mainīts ar revolūcijas palīdzību, kam sekos starptautisko spēku ievešana, lai kontrolētu situāciju valstī. Šajā gadījumā pietiekami daudzas citas valstis vēlēsies tikt arī pie savas daļas naftas. Diez vai kāds plānos pieļaut, ka ASV varētu tikt arī pie Irānas naftu lauku kontroles.
Varbūt vēl piedzīvosim episko tautu staigāšanu.

Ēnu diena

Šogad arī tiku pie iespējas piedalīties Ēnu dienā, lai kāds varētu ēnot. Šoreiz gan tas vairāk bija tā, ka ienāca pajautāja, vai varētu ēnot un pēc 10 min klāt bija ēnotāji. Ja pagājušajā gadā bija viens ēnotājs, kam tas patiešām interesēja, saprata, kas ir datori un programmēšana un arī palika apmierināts par piedzīvoto. Tad šoreiz bija pāris 7. klases skolnieki, kas izskatījās atnākuši tāpēc, ka mājās nav ko darīt un varētu būt interesanti paskatīties, ko dara zinātnieki. Lai gan nekādas nojautas par datorzinātnes apgabalu viņiem nebija. Rezultāts arī bija atbilstošs. Manuprāt, neko daudz pozitīvu viņi neieguva, kā arī man laiks tika izniekots. Tādas divas ļoti dažādas pieredzes ar ēnošanu.

Hokejs

Un vakar pamanījos pirmo reizi aiziet klātienē noskatīties arī kādu Dinamo spēli. Pirms tās gan apmeklēju arī bridža vakaru. Tagad nedaudz labāk saprotu solīšanas mehānismu. Tas gan nedaudz ievilka laiku, kā rezultātā hokeja spēles sākumu sanāca nedaudz nokavēt.
Bet hokejs klātienē izskatījās daudz savādāk kā pa tv. Spēlētāji tādi lieli, var redzēt kā ripa lēkā pa laukumu un saprast, kāpēc kāds to nespēj uztvert vai pa to trāpīt. Var redzēt kā kādam seja saraujas sāpēs, kad trāpās ripas ceļā, ja ir bijis metiens. Apkārt valdošā atmosfēra arī tāda pozitīva.
Lai arī Dinamo piedzīvoja zaudējumu, tomēr spēle bija tāda skatāma, interesanta. Noslēdzošajā posmā arī parādījās sportiskais asums, kas padarīja spēli vēl nedaudz dinamiskāku.

Tags:

Ir ko teikt? Pasaki!

Sakāmais:


× 3 = 12